Příčiny neplodnosti žen

Ženská neplodnost má řadu příčin. Některé mohou být léčeny a vyléčeny, jiné způsobují neodstranitelnou neplodnost žen, tj. absolutní sterilitu. Zpravidla se jedná o kombinaci více vlivů.

Nepravidelné menstruace, tj. nepravidelné ovulace zralých vajíček z vaječníků, mají často příčinu v poruše vylučování pohlavních hormonů podvěskem mozkovým, hypofýzou, poruchou řídících center v mozku, vrozených chorob, případně nádorem.

Poruchy ovulace bývají také zapříčiněné anatomickými překážkami a problémy v pánevní oblasti. Jsou jimi ucpané vejcovody, cysty na vaječnících, fibroidy v děloze. Překážky v pánevní oblasti bývají důsledkem prodělaných operací břicha, předchozími potraty nebo porody. Poruchy vejcovodů způsobují všechny zásahy, jako je mimoděložní těhotenství, srůsty po operaci, zánětlivá onemocnění, především pánve, která mohou vejcovody vyloženě ucpat a tím zabránit oplodnění vajíčka.

Na sliznici dělohy a v jiných částech pohlavního ústrojí se někdy vyskytují ložiska, cysty (endometrióza). Sliznice v cystách prodělávají stejný cyklus jako menstruační cykly v děloze a způsobují tak ženám obtíže, které jsou typicky vázané na jejich cyklus. Charakter obtíží je dán lokalizací cyst, např. bolestivost, obtíže s vyprazdňováním, sexuální obtíže (dyspareunie).

Onemocnění pohlavních orgánů žen velmi často způsobují neléčené záněty, zejména pokud přejdou do chronického stádia. Záněty sliznice dělohy se rozlišují na záněty děložního hrdla a děložního těla. Nejčastěji jsou způsobené bakteriemi včetně možné infekce kapavkou. K zánětům většinou dochází šířením z jiných částí pohlavního ústrojí, zejména z pochvy nebo po chirurgických výkonech apod. Doprovází je výtoky, bolesti, poruchy menstruace, zvýšené teploty, sexuální obtíže. Záněty se rozšíří na vejcovody a vaječníky a může vzniknout neplodnost.

Někdy se stává, že má žena protilátky, které vyloženě imobilizují sperma partnera. Příčinami poruchy ovulace je také prudké zhubnutí v důsledku anorexie. Neplodnost mívá i psychické pozadí.

Neplodnost u žen způsobují rovněž některé choroby, zejména cukrovka, změny na štítné žláze, vážné srdeční choroby, nemoci močových cest, nádorová onemocnění, některé sexuálně přenosné choroby, dále závislost na lécích. Vysazení antikoncepce může způsobit dočasnou neplodnost, tj. k ovulaci dochází nějaký čas nepravidelně, tento stav se zpravidla srovná sám. Příčina neplodnosti u žen bývá také v životním prostředí, tedy pokud žena pracuje s chemickými látkami, především s olovem, arsenem, nebo pokud je vystavená nadměrné expozici radiace.

Menopauza vede k trvalé neplodnosti.