Prevence ženské neplodnosti
Touha po zplození potomka se u ženy silněji hlásí s první vážnější známostí, kdy se podvědomě vžívá do role budoucí manželky, akutněji u zvažování případného soužití s partnerem, nebo se založením společné domácnosti. Pokud není překážka plodit a porodit zdravé dítě vrozená, bývá v takových případech na prevenci ženské neplodnosti pozdě.
Prevenci ženské plodnosti je třeba vytvářet již v rodových kořenech. Tam, kde se jedná o soužití četnější úplné rodiny žijící v relativní harmonii, kdy se i sourozenci spolupodílí na péči jeden o druhého, navíc, pokud se do rodinné hierarchie a do péče o děti aktivně zapojují také prarodiče, bývá mnohem menší výskyt ženské neplodnosti. Přirozeně získávané návyky péče o zdraví, správné chování při probíhajících menstruačních cyklech přechází z matek na dcery, matky dcerám předávají nezbytná poučení v dospívání a především tehdy, kdy pohlavně vyspělá dívka začíná sexuálně žít. Taková prevence není složitá a je nejvhodnější metodou, jak připravit dívku na roli budoucí rodičky zdravých dětí a dobré matky.
Existují totiž zdánlivě banální okolnosti, které mohou způsobit tak závažné zdravotní problémy, že vedou nejen ke zdravotním problémům, ale až k trvalé neplodnosti. V prvé řadě je třeba vyzdvihnout hygienu při menstruaci. Není pravdou, že se žena nemá v průběhu menstruace mýt, mýt si vlasy atd. Není vhodné dlouhodobé koupání ve vaně, kdy se do vody dostávají se zbytky staré kůže mikroorganismy na ní během dne zachycené, které se mohou snadno dostat do genitálií. Vhodnější je se sprchovat, na omývání genitálií by měly být zejména u citlivějších žen používány speciální prostředky určené výhradně pro intimní hygienu. V průběhu menstruace dáváme přednost vložkám před menstruačními tampóny, jakkoliv nás reklamy nabádají k opaku. Vložky bezpečně a hygienicky zachytí odtékající krev. Důležité je jejich časté vyměňování, aby se nestaly hnízdištěm mikrobiálních zárodků, které způsobují záněty v pochvě.
V oblékání dáváme přednost bavlněnému a hedvábnému spodnímu prádlu. Syntetické materiály na intimní ženské partie zásadně nepatří. Totéž se týká nylonových punčocháčů a ostatních neprodyšných textilních vláken včetně módních upnutých džíns. Nejen, že ženské pohlavní orgány nemohou v tomto oblečení tzv. dýchat, ale navíc je prokázáno, že indigo barvivo džíns může být příčinou rozvoje rakovinových novotvarů. Pokud se jich žena nechce vzdát, pak alespoň takové materiály vymácháme v odvaru z dubové kůry, který tyto vlivy neutralizuje.
Každý poševní výtok musí být rozhodně včas léčen a doléčen, protože vždy signalizuje zdravotní problém. Tím je i poševní alergie na mýdlo, prací prostředky, v nichž prádlo přepíráme, aviváže atd. Pokud žena provozuje styk s více muži, vždy je třeba používat ochranné kondomy, aby bylo eliminováno nebezpečí vzniku a přenosu zánětů, pohlavních nemocí a rovněž nechtěnému otěhotnění. Velmi pečlivě je třeba dbát na úplné doléčení zánětlivých onemocnění ledvin, která se často rozšiřují na orgány v břišní dutině a při pozdním nástupu léčby je zdravotní situace ženy téměř začarovaným kruhem, který může způsobit závažné komplikace otěhotnění.
Neomluvitelně opomíjená je hygiena při vyprazdňování. Přenosem zbytků stolice do vagíny vzniká infekce nejčastěji. Mělo by být naprostou samozřejmostí, že pokud není v domácnosti k dispozici bidet, žena se po vyprázdnění osprchuje, není-li to možné, tedy alespoň omyje genitálie sterilní žínkou vyhrazenou speciálně pro tyto účely, a to takovým způsobem, aby nedošlo k zanesení stolice do vagíny, tj. od předu do zadu. Chronické formy vaginální infekce, pokud se rozšíří na orgány uložené hluboko v pánvi, způsobují rovněž minimálně sníženou plodnost až neplodnost.