Odstraňování příčin neplodnosti žen

Odstranění příčiny ženské neplodnosti znamená vyřešit nepřítomnost ovulace zralých vajíček z vaječníků, vytvořit ve vejcovodech podmínky pro spojení vajíčka s mužskou spermií a po jeho oplodnění zahnízdění v děloze. Vymýcení příčin neplodnosti často zasahuje souběžně více ženských pohlavních orgánů. Některé příčiny lze odstranit léčením, jiné je obtížnější zdolat a je nutné podstoupit chirurgický zákrok, především v těch případech, kdy ovulaci a oplodnění vajíčka stojí v cestě anatomická překážka v ženských pohlavních orgánech.

Cysty na vaječnících se zpravidla odstraňují chirurgicky. U polycystických vaječníků s důsledkem pro neplodnost je třeba také odebrat vzorek tkáně za účelem ověření, zda je cysta nezhoubná. Jestliže je výsledek testu negativní, cysta se odstraní a vaječník může být ponechán. Jestliže je s odstraněnou cystou odebrán jeden vaječník, produkce ženských hormonů je zachována, menstruace probíhá a otěhotnění je možné. Pokud by byla cysta zhoubná, bylo by nutné spolu s ní odstranit také vaječník a vejcovod, případně oba vaječníky a vejcovody. S odstraněním obou vaječníků šance na početí vlastního dítěte přirozenou cestou zaniká.

Endometrióza jako nemoc vzniká před narozením ještě v těle matky. Zasahuje orgány pánve, vaječníky, vejcovody, močový měchýř, kde se vytvoří malé cysty. Po dospívání se chovají při každé menstruaci jako zbytky děložní výstelky a krvácejí. Tyto cysty se seškrábnou, poté je třeba uvolnit vejcovody, vaječníky a tím se plodnost zvýší. Pokud je zasažená větší oblast, nestačí jen odstranění cyst.

Zablokované vejcovody se otevírají mikrochirurgickým zákrokem.

Děložní srůsty se vyčistí ambulantně, případně při hospitalizaci kyretáží, kdy se lžícovitou kyretou vyškrábne děložní výstelka. Děložní tkáň se vyšetří v laboratoři, výsledky určí další léčbu.

Fibroidy, nádory na děložní sliznici se odstraňují zpravidla rovněž chirurgicky. Způsobují neplodnost proto, že blokují vejcovody. Léčí se podle závažnosti příznaků a s přihlédnutím, chce-li žena přijít do jiného stavu. Četné fibroidy na děloze se odstraní z její výstelky, která zůstane funkčně nedotčená a vrátí se do původního stavu.

Cysty na vaječnících, endometrióza, fibroidy, zánětlivá onemocnění pánevní dutiny jako příčiny neplodnosti se také odstraňují laparoskopicky. Tato metoda je nejbezpečnější, řez je uzavřen jedním dvěma stehy, zákrok trvá asi 30 – 40 minut a přibližně po dvou hodinách lze jít domů.

Při zjištění zvýšené koncentrace pohlavních hormonů v důsledku nádoru na podvěsku mozkovém se tento odstraní chirurgicky.

Chirurgické odnětí dělohy se provádí nejen k odstranění rakoviny v pánevních orgánech, ale někdy i při jinými postupy nezvládnutelné pánevní infekci, při některých chorobách postihujících střeva a měchýř, které ženu ohrožují na životě. Je třeba pamatovat, že podceněním potíží a ignorováním lékařem navržených postupů může dojít k chirurgickému odnětí nejdůležitějších ženských reprodukčního orgánů, čímž žena ztrácí naději na mateřství.